1071 MALAZGİRT ZAFERİ SONUN BAŞLAGICI

0
542

Türk tarihinin dönüm noktalarından önemli bir olaydan bahsedeceğiz doğu ile batının, hakla batılın savaşından yani Malazgirt zaferinden Türklerin Anadolu’yu yurt haline getirdiği savaştan;

1071 yılı Türkler için yeni bir sayfa açacak savaşa tanıklık etmiştir. Büyük Selçuklu devletinin sınırları Bizans İmparatorluğu egemenliğinde ki Anadolu topraklarına kadar dayanmaktaydı. Anadolu’ya bir kaç kez akın yapan Selçuklular bölgede hâkim güç olmaya başlamıştı. Yaşanan olaylar karşısında Bizans imparatoru 4. Romen Diyojen Türkleri Anadolu’dan silmek maksadıyla kendisine büyük bir ordu toplamaya başladı. 1968 yılında oluşturmaya başladığı orduyu 1071 de ki Malazgirt savaşında kullanacaktı.  Son bir can havliyle Türkleri Anadolu dışına Orta Asya’ya göndermenin planlarını yapıyordu. Kendisine göre Hristiyan âlemi birlik olursa Anadolu’dan Türkleri silmeleri kolaylaşacaktı.

En sonunda 4. Romen Diyojen komutasında, 200.000 asker toplamış ve Muş’a doğru yürümeye başlamıştı. Alparslan ise Mısır’a sefere çıkmak için yola çıkmışken Bizans Ordusunun Anadolu’nun doğusunda ki bölgeleri ele geçirmek için harekete geçtiğini öğrenince mısır seferinden vazgeçti.  Alparslan komutasında ise sadece 50.000 asker mevcuttu 22 Ağustos 1071 yılında Malazgirt ovasında iki ordu karşı karşıya geldi. Ezici bir üstünlüğe sahip olmasına rağmen Bizans imparatorluğu ordularının istediği şekilde bir sonuç alınamadı Bizans ordusunda ki Türkler Selçuklu birliklerinin safına geçtiler. Böylelikle Bizans İmparatorluğu bozguna uğratıldı. Savaş sonucunda Alparslan’ın komuta ettiği Türk ordusu savaşı kazandı. İmparator 4. Romen Diyojen esir düştü. Bizans’ın etkinliği tüm Anadolu üzerinde kırıldı ve Bizans bu dönemden sonra savunma politikası izlemeye başladı.

Savaşın sonucunda Türkler Anadolu da etkinliğini artırdılar ve yurt haline getirmeye başladılar. Anadolu’nun yeni sahibinin Türkler olduğu kabul edildi, bu savaş Türk milleti için bir son değil,  yeni bir başlangıcın habercisiydi. Alparslan’ın şu sözü aslında gelecekte neler olacağını daha iyi anlatıyordu;

BEN SİZE ÖYLE BİR VATAN FETİH ETTİM Kİ SONSUZA KADAR TÜRK MİLLETİNİN OLACAKTIR.

Bu söz günümüze kadar geçerliliğini koruyan en değerli sözlerden biri olmuştur.  Tarih devam ettikçe de böyle olmaya devam edecektir.

YUNUS TOLGAHAN BUDAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here