11 Eylül Saldırıları ile Değişen Güvenlik Anlayışı ve İslamofobi’nin Yükselişi

1
514

Terör örgütünün uzak bir ülkede terör saldırısı düzenlemesi alışılagelmiş bir durum iken 11 Eylül 2001 de 2 uçağın Amerika’nın tam ortasında New York’taki ikiz kulelere çarpması (bu kuleler ticaret merkezi olarak bilinmekteydi.) bu algıyı baştan son değiştirecekti. Bu terör saldırısı sonucu 2.977 insan yaşamını yitirdi. Terör saldırısını en başka kimse üstlenmemiş sonrasında ise El Kaide örgütü saldırıyı üstlenmiştir.

 

Dünya Güvenlik Yönetişimi Değişiyor, İslamofobi Yükseliyor

Dünya üzerinde ki terör örgütlerinin nerede olurlarsa olsunlar istedikleri ülkede rahatça terör eylemi yapabildikleri ortaya çıkmıştır. Bu durum bir yandan batılı devletlerin İslam dinine mensup vatandaşlarına ön yargı ile bakmalarına neden olacak hatta dini özgürlüklerini kısıtlayacaktı. Bazı batılı ülkeler o kadar küstahlaşacak ki Müslüman nüfusunun yoğun yaşadığı ülkelerden turist dahi kabul etmeyecekler, hatta minarelerin ise nükleer başlık olabileceğini dile getireceklerdi. Yaşanan terör olayı batılı devletlerin geçmişten İslam’a karşı gelen antipatilerini artıracak batıda Müslüman halkın terörist muamelesi görmesine neden olacaktı.

Böylece islamofobi batılı devletlerde yükselmeye başladı. Batılı devletler en başta ABD sorunun kökünden çözülmediği sürece terör olgusunun önlemeyeceği de ortaya çıkan başka bir sonuç olmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar neticesinde ABD, Afganistan’a operasyon kararı almıştır.  Yapılan saldırıların sorumlusu El Kaide Terör örgütü lideri Usame Bin Laden sorumlu tutulmuştur. ABD fazla zaman kaybetmeksizin yapılan terör saldırısının faillerini cezalandırmak için öncelikle iç güvenlik bakanlığını kurdu, akabinde 7 Ekim 2001 tarihinde Afganistan’a savaşını başlattı.  Afganistan savaşından 10 yıl sonra tarihler 2 Mayıs 2011’i gösterdiğinde ise El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Laden Pakistan da ABD hava kuvvetlerinin hava bombardımanında cansız olarak ele geçirildi.

Hızla Devam Eden Güvenlik Önlemleri

Tarihler 20 Mart 2003’ü gösterdiğinde ABD, Kuzey Irak harekâtını başlattı, harekâtın amacı devlet lideri Saddam’ın nükleer silah üretimi yaptığı ve nükleer silahı kendisine yönelik kullanacağını iddia etmesi olmuştu. Harekâtın bir başka nedeni de ülke yönetim biçimi orta doğu bölgesini tehdit ediyor devlet lideri kuzey ırak bölgesini gelişmiş toplumların gerisinde bıraktığı iddiasıydı. Nitekim ABD bölgede ki petrol yataklarını kontrol altına aldı ve bölgede federatif bir yönetim kurarak Irak bütünlüğünü sona erdirdi. Saddam Hüseyin İnsanlığa karşı suç işlemekten dolayı idam cezasına çarptırılarak asılarak idam edildi.

Gizli İslam Düşmanlarının Ortaya Çıkışı ve Güvenlik Politikaları

11 Eylül saldırıları batı halklarının İslam’dan uzaklaşmasına ve ön yargılı olmasına dini İslam olan insanların dışlanmasına neden oldu. İslamofobi 11 Eylül den sonra yükselse de günümüzde popülerliğini kayıp etmeye başladı. Fakat İslam düşmanlığı içerisinde olan Avrupalı bazı gruplar bu durumu bir fırsat olarak kullandılar ve İslam düşmanlığını ateşlediler.

YUNUS TOLGAHAN BUDAK

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here