6360 Sayılı Kanun Sonrası Muhtarlık Görevleri

2
326

6360 Sayılı Kanun Sonrası Muhtarlık Görevleri

12.11.2019 tarihinde yasalaşan 6360 sayılı kanun ile Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon,  Şanlıurfa ve Van illerinde, sınırlarıilmülkisınırlarıolmaküzereaynıadlabüyükşehirbelediyesikurulmuşvebuillerinilbelediyeleribüyükşehirbelediyesinedönüştürülmüştür. Bu dönüşümneticesindeillerebağlıilçelerinmülkisınırlarıiçerisindeyeralanköyvebeldebelediyelerinintüzelkişiliğikaldırılmış, köyler mahalle olarak, belediyelerisebeldeismiyletekmahalleolarakbağlıbulunduklarıilçeninbelediyesinekatılmıştır. İllerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği kaldırılmıştır. 6360 Sayılı Kanun ile büyükşehir olan ilerde bulunan köyler mahalleye çevrilmiş, muhtarın görevleri de bu yasa ile beraber değişmiştir.

6360 Sayılı Kanun ile köyden mahalleye dönüşen yerlerde muhtarların yaptığı işlere ilişkin büyük değişiklikler olmuştur. Acar ve Koç tarafından Muğla ili Fethiye ilçesinde yapılan bir çalışma sonrasında ortaya çıkan değişiklikler Tablo 1’de sunulmuştur (Acar & Koç, 2016:89).

6360 Öncesi ve Sonrası Genel Olarak Muhtarların Yaptığı İşler
Genel Olarak Yönetime Katılım ve Mali Açıdan Muhtarların Yaptığı İşler6360 Öncesi6360 Sonrası
Köy /Belde adına karar alabilmeVarYok
Bütçe yapmaVarYok
İhtiyar meclisi kararı ile köy işlerine harcanacak parayı toplamakVarYok
Köy işlerine harcanacak parayı topladıktan sonra harcamak için emir vermekVarYok
Bir ay içinde nerelere ve ne kadar para harcamış ise gelecek ay başında hesabatını ihtiyar meclisine vermek;VarYok
Köy işlerinde hem davacı, hem hasım olarak mahkemede bulunmak ve isterse mahkemeye diğer birini yerine (vekil) göndermektedir.VarYok
İhtiyar meclisi ile görüştükten sonra köylüyü işe çağırmakVarYok
Su Faturası, Sulama organizasyonuVarYok
Posta tebligat işlemleriVarVar
Güvenlik kuvvetlerine yardımVarVar
Askerlik işlemleriVarZayıf
Nüfus Müdürlüğü işlemleriVarVar
Seçmen Listesi vb. İşlemlerVarVar
TEDAŞ (Elektrik aboneliği vs.)VarZayıf

 

Yukarıda bulunan tabloyu incelediğimizde 6360 Sayılı Kanun öncesi ve sonrasında muhtarların yaptığı karar alma, bütçe yapma, köy için para toplama, toplanan parayı harcama, harcanan paranın hesabını köy meclisine sunma, köylüyü işe çağırmak, su ve sulama organizasyonu oluşturma gibi işler ortadan kalkmış, askerlik işleri ve TEDAŞ (Elektrik aboneliği vs.)  gibi işleri ise zayıflamıştır. Kısaca 6360 Sayılı Kanun ile muhtarların görevleri azalmıştır. Muhtarın görevlerinin azalması ile birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir.

Acar, Osman Kürşat & Koç, Mesut  (2016). “6360 Sayılı Kanun İle Birlikte Mahalleye Dönüşen Belde Mahalle Muhtarlıkları ve Köy Muhtarlıklarının Yeni Durumu; Fethiye İlçesi Üzerinden Bir Değerlendirme. İzmir: Kaysem 10, ss. 177-191.

M. Uğur DOLU

2 YORUMLAR

  1. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here