BM ‘NİN KORUYAMADIĞI İNSAN HAKLARI: SREBRENİTSA

0
104

Yugoslavya parçalanma sürecine girdiğinde şüphesiz Bosna Hersek 1992 yılında birlikten ayrılma kararını almasına müteakip en çok sorunu yaşayan ülke olmuştur.  Bosna Hersek;  Boşnak, Hırvat ve Sırpların çok etnikli olarak yaşadığı bölge olması şiddet olaylarının artmasında etkili olmuş: Hırvat ve Sırplar Boşnakları küçük bir bölgeyle sınırlı bırakacak kuracakları büyük devletlerin hülyalarıyla Boşnakları katletmişlerdir.

   BM nin Sorumsuz davranışı,

Yaşanan ağır insan hakları ihlallerini engellemek maksadıyla BM, Bosna Hersek’e barış gücü göndererek Zepa, Gorozdogi, Srebrebıtsa’yı güvenli bölge ilan etmiştir. Şayet Sırplar bölgeye gönderilen barış gücü askerlerine saldırılarda bulunmuş, Sırplar ile BM gücü arasında çatışa çıkıştır. Sonrasında ise 30 Hollandalı BM barış gücü askeri Sırplara esir düşmüştür. Hollandalı BM gücü komutanı kendi askerlerini kurtarmak istemiş,  bunun üzerine Sırp tarafı ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan pazarlıklar sonucunda Sırplar güvenli bölgelerdeki BM askerlerinin sivillere karşı girişilecek bir harekette hareket etmemesi konusunda anlaşmışlardır.

BM bölgede ki Boşnak halkın elinde ki silahı toplayarak sırp Boşnak çatışmasını önlemeye çalışmış fakat bölgede ki Boşnaklar BM askerinin kendilerini koruyacağını beklerken bir andan pis bir anlaşmanın ortasında kalmışlardır. Bu olay dünya tarihine BM’nin alnına kara leke olarak sürülmüştür. BM üzerine düşen görevi yapmadığı gibi birde silahsız birçok Boşnak’ın ölümüne neden olmuş katillerle aynı safta yer almıştır.

Kaçınılmaz Son ve İnsanlık Suçu

Ratko Miladiç komutasındaki Sırp askerleri Srebrenitsa’ya 11 Temmuz 1195 tarihinde hareket etmişlerdir. Eli silah tutan Boşnaklar ile eli silah tutamayacak olan Boşnakları ayırmaları dünyaya nasıl bir katliamın olacağının habercisi olmuştu. İlk katliamlar 11 Temmuzda başladı ve 22 Temmuz 1995 tarihinde BM’nin Yugoslavya’ya müdahale etmesi sonucunda son buldu katliamda 8,373 kişi vahşice katledilerek yaşamını yitirdi.

Sırpların uyguladığı işkenceler vahşice olmuştur, örneğin; Boşnakları toplantı salonlarına tıka basa doldurup salonun üzerinden bir açıklık oluşturarak top mermisini bu açıklıktan içeri atarak insanları katletmişler. Odada ki insanlar paramparça olmuş, tanınmayacak hale gelmiştir.  İlerleyen günlerde çoğalan cesetler nedeniyle ceset kokusu her yeri sarmış bu durumdan kurtulmak maksadıyla büyük çukurlar açılmış, katledilen insanlar loderler yardımıyla kamyonlara yüklenerek çukurlara toplu olarak gömülmüştür.  Katledilen insanların varlığının tespit edilememesi için Sırp kuvvetleri uzun süre bu bölgeleri BM gücüne teslim etmemiştir.

SREBRENİTSA’da hala kayıp insanlar bulunmaktadır insanlar kayıplarını aramaktadır en azından bir parçası da olsa bulunsun temennisin delerdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here