Corona Virüsü, ilk olarak Çin’de ortaya çıkan daha sonra ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs. Dile kolay,tüm dünyada 1 milyon 200 bin kişiye bulaşan bir hastalık. Peki dünya sağlık örgütü tarafından  pandemi olarak ilan edilen corona virüste uluslararası ilişkiler nasıl olmalı?

Pandemi tüm dünyayı etkisi altına alan ve uluslararası tedbirlerin alınması gereken hastalıklara verilen addır. Bu hastalık sebebiyle tüm dünyada insanlar ölmekte ve uluslararası önlemler alınmaya başlanmakta. Öyle ki ülkelerin birbirlerine olan kapıları kapatılıyor ve uluslararası ilişkiler ağır darbe alıyor.  Peki ne yapmalı?  Önceliğimiz kendi ülkemiz mi olmalı yoksa bizden daha kötü olan ve yardıma ihtiyacı olan ülkelere yardım mı etmeli?

Bu zorunlu süreçte sorulacak soruların ardı arkası gelmez. Ancak bu süreçte yapılması gerekenleri kısaca ele almalıyız. Tabi ki bu süreçte önceliğimiz kendi ülkemiz olmalı. Ancak diğer ülkeleri de çaresiz bırakmak elbette ki biz insan oğluna yakışmaz. Çünkü biz insanlar akıllı ve zeki varlıklarız. Bu sebeplerden dolayı komşularımızı ve yardıma muhtaç olan ülkeleri yarı yolda bırakmamalıyız. Ülkeler bu süreçte yardımlaşa hareket etseler inanın ki bu süreci daha kısa sürede atlatmış oluruz. Aynı zamanda uluslararası ilişkilerin gelişmesinde de faydalı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse corona virüste uluslararası ilişkiler için adımlarını tedbirli atan ülkelerden birisi de bizim ülkemiz olan Türkiye. Ülkemiz bu süreçte bir çok Avrupa ülkesine yardım etti ve etmeye de devam ediyor. Bu sürecin sonunda ülkemiz bundan fayda sağlamış olarak çıkacaktır. Yardımcı olduğu ülkelerden gelecek ticaret ilişkileri, sağlık turizmi gibi maddi ve manevi olarak daha da gelişmiş bir ülke olarak çıkacaktır.

Ülkelerin kendisini geliştirmesi için uluslararası ilişkilerini geliştirmek için sürekli adımlar atması kaçınılmaz bir süreç olmuştur. Bu eskiden de böyle idi. İnanın ki bu sürecin sonunda daha da ilerleyecektir.Ancak bu hastalığı sadece uluslararası ilişkileri geliştirmek için bir fırsat olarak görmemek gerekmekte. Bu süreci beraber yaşadığımız dünyaya olan görevimiz olarak görmekteyiz. Unutulmamalıdır ki bu dünya hepimizin. Bu dünyayı tüm insanlar olarak kirletiyorsak, temizlemekte tüm insanlar olarak beraber el ele görevimiz.

Gelin uluslar arası ülkeler olarak bu hastalığı beraber yenelim. Bu hastalığı birlik olarak yenelim ve beraber yaşadığımız bu dünyayı daha da yaşanabilir bir dünya haline getirmek için elele verelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here