Demokrat Parti’nin 1960 Darbesine Maruz Kalmasında ki Etmenler:1.Bölüm

0
133

Demokrat Parti İçin Rüzgarın Yavaş Yavaş Tersine Esmeye Başladığı Yıllar

1957 seçimleri sonrasında demokrat parti’nin oy oranı azaldı demokrat parti liderlerinden birinin söylediği ’’Allah o gece gibi bir geceyi bir daha göstermesin’’ sözü aslında seçimin zor geçtiğini açıklıyordu ve seçimde olan  yolsuzlukların  bazı yörelerde olay çıkmasına neden oldu. Buna örnek olarak Gaziantep’te huzursuzluk son demine gelmiştir buna sebep olan ise önceden CHP’nin seçimi kazandığının ilan edilmesi sonrasında ise köyden gelen oylar ile DP’nin seçimi kazandığını duyurulunca kent birden ayaklandı. Bu olay sonunda hükümet milli savunma bakanını kente gönderdi. Oyların tekrar sayılacağı hükümet tarafından açıklansa da o akşam oyların saklı tutulduğu bina o gece yandı, oyların sayılması tekrar imkansız hala geldi.

Baskı Dönemine Giriş

Seçim sonrasında bir çok gazeteci kodese girdi. 1957 seçiminden sonra basına aşırı bir şekilde sansür uygulanmaya başladı bu sansürün belirtileri olarak bazı gerçekler kamuoyundan saklandı. Buna örnek olarak 30 nisan 1959’da İnönü nün  kurtuluş savaşında karargah olarak kullandığı evi ziyaret etmek istemesi üzerine vali tarafından engellenmeye çalışılmıştır fakat valinin emrini yerine getiremeyen emniyet müdürü ve o gün içerisinde görevden alınmışlardır, o gece çevre fabrikalardan getirtilen DP taraftarları, ertesi gün istasyona gitmekte olan İnönü nün otomobilini durdurmuşlardır, bunun üzerine İnönü otomobilden inerek kalabalık içerisinde ilerlerken başına isabet eden taş ile yaralandı. DP taraftarları Demokrat İzmir gazetesine saldırdılar.

İnönü İstanbul’a geldiğinde hava alanından kente girerken taşlı sopalı bir grup Topkapı’ya yığıldı. Trafik müdürü yolu arabasıyla tıkamış durumdaydı İnönü’nün otomobili durunca etrafını el sopalı ve taşlı kalabalık sardı trafik müdürü ise İnönü’yü kendi otomobiliyle alıp götürmek istedi, arada görevli olmayan  bir binbaşı olayı izlemekteydi askerlere bir komut vererek otomobilin yolunu açtırarak yolu açtırdı. Bu olayın gazetelere yansımaması için hükümet bu olayın yazılmasını yasakladı, basın beyaz sütunlarla çıkmıştır.

Ekonomik Çıkmaz ve Uluslararası Yardımlar

4 Ağustos 1958’de Paris’de imzalanan istikrar tedbirleri kabul edildi. Bununla beraber ekonomi hegomon ülkelerin istedikleri doğrultuya giriyordu. Bununla beraber 359 milyon dolarlık bir yardım sağlanıyordu. Bu 359 milyon doların 44 milyon dolar borcu erteleme niteliğinde idi. Bu paranın 234 milyonu, ABD tarafından 100 milyonu ise İktisadi İşbirliğince sağlanıyordu. Bu yardım Demokrat Parti Hükümetini rahatlattı. Fakat baskı düzenini devam ettirdiler .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here