Demokrat Parti’nin 1960 Darbesine Maruz Kalmasında ki Etmenler:2.Bölüm

0
155

1960 yılına gelindiğinde ise Demokrat Parti basın üzerindeki baskısını daha da arttırmış,  muhalefeti ezmek amacı ile ve kendisine daha çok yandaş toplamak için “Vatan Cephesi” adı altında bir örgütlenmeye gidilmiş, İl ve İlçelerde teşkilatlar kurulmuştur. Olaylar zincirinin ilk adımı Kayseri Yeşilhisar’da meydana geldi. Tarım Kredi Kooperatifinde  yapılan seçimi CHP görüşündekiler kazanınca olaylar başladı. Bunun üzerine silahlı DP’ler CHP’lere saldırdılar. Olay sonucunda yaralananlar oldu. Bu olayın gazetelere yansıması engellemek için yayın yasağı konuldu . Zaten o dönemde çoğu zaman gazetelerin sütunları boş çıkıyordu. DP Milletvekillerinin oy çoğunluğu ile kabul etmesi ile,  soruşturma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Bu komisyon aldığı kararlar ile;

-“Komisyon Savcıların Sivil ve Askeri Yargıçların tüm yetkilerine sahip olacaktı;

-Basım Evleri kapatılabilecek, Gazeteler toplatılabilecektir;

– Her türlü eşyaya, belgeye, evraka el konulabilecekti;

– Tahkikatla ilgili olayları açıklayanlar 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaklardır.”

Bunun üzerine ise İsmet İNÖNÜ şu sözleri söylemiştir. “…bu baskı rejimine, bu tedbirleri teşebbüs eden baskı tertipçileri zannediyorlar ki Türk Milleti Kore Milleti kadar haysiyetli değildir.. . Artık sizi ben bile kurtaramam.”

Kanunun kabul edilmesi ile beraber Öğrenci olayları meydana gelmeye başladı. İlk olarak İstanbul’da başlayan olaylar 29 Nisan’da Ankara’ya sıçradı. Namık Argüç Sosyal Bilimler Fakültesine ateş açma emrini verdi. 29 Nisan gecesini Abdi İpekçi şu şekilde anlatmaktadır:”29 nisan gecesi İstanbulluların tüylerini ürperten, gözlerini yaşartan bir gece olmuştur. Kız-erkek binlerce üniversiteliler sabahtan beri Atatürk anıtının etrafından kenetlenmiş aç susuz bekliyordu. Baskılar tehditler, zorlamalar ve üzerine sıkılan sular onları dağıtmıyordu.”

Gerilim Artmaya Devam Ediyor

İstanbul’da 2 Mayıs 1960 tarihinde NATO Bakanlar Konseyi toplanacaktı. O gün sokağa çıkma yasağı konuldu. NATO ülkelerinin bakanları toplantıya gelirken ara sokaklara gizlenmiş olan gençler ortaya çıkarak “Hürriyet,”, “Kahrolsun Diktatörler” diye slogan atmaya başladılar. Ülke içerisindeki yankısı büyük oldu. Ankara’da her akşam üstü toplanıyor, korsan gösteriler yapıyorlardı. 21 Mayıs günü Harp Okulu öğrenciler Atatürk Bulvarı üzerinde bir yürüyüş yaptılar. Demokrat Parti Hükümetinin aldığı önlem ise öğrencileri tatile göndermek oldu.

Adnan Menderes’in 1959 da beraberindekilerle Zürih e giderken uçağının Gatwick yakınlarında düşmesi ve sadece kendisinin kurtulmasıyla dini kullanarak daha çok yandaş toplamasına neden olmuştur.

1960 darbesine giden yolda Demokrat Partinin darbeye maruz kalmasında yukarıda anlatıldığı gibi;

-Demokrat Partinin basın üzerindeki baskısı,

-Demokrasiden uzaklaşıp, totaliter bir rejime doğru yönelişi,

-Ekonomik bunalım ve borçların borç ile kapatılması yoluna gidilmesi ve ülke içerisinde huzursuzluk yaratması,

-Demokrat Partinin Üniversitelere uyguladığı baskı politikasının sonucunda kaos meydana gelmesi bir çok vatandaşın öldürülmesi, yaralanması,

– 1960 müdahalesinin yapılmasına zemin hazırlamıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here