Dünya Ekonomisine Koronavirüs Etkisi

0
100

Dünya ekonomisine koronavirüs etkisi büyük oranda kendisini göstermeye başladı. Öncelikli olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs  yaklaşık 3 ay gibi kısa bir zamanda dünyaya yayılarak can kayıplarına neden oldu. Can kayıpları yanında koronavirüs, dünya ekonomisini de etkisi altına aldı.

Koronavirüs’ün Ekonomide ki Etkileri Artıyor

Salgının ilk başladığı dönemde tedbirler ekonomi ile paralellik göstermiştir. Dünya devletleri ekonomilerinde gerileme meydana geleceği için hem ekonomik hemde sağlık konularında tedbir dizisi aldılar. koronavirüs salgınını belirli bir dönemde ülkeler göğüsleseler de  devam eden süreçte ne yazık ki bu duruma daha fazla karşı koyamadılar.

"<yoastmark

Ekonomik Dengesizliğin Temelleri

Dünya ekonomisine koronavirüs etkisi, dünyanın  önde gelen para birimlerinden Euro, Dolar ve Sterlin çok fazla değer kazanırken; varil petrol fiyatları ise bir anda -0,18’e kadar düşüş yaşadı.  Dengesiz artışın sebebi dünyada insanların gıdaya, sağlık malzemelerine ve temizlik malzemelerine ihtiyacı  ve bu ihtiyacın arz talep dengesinde karşılanamamasıdır. Temel gıda ihtiyaçlarına ve sağlık malzemelerine (Maske, Solunum Cihazı vb.) insanların olan talepleri para ekonomisinde  tüm dengeleri değiştirmeye yetmiştir. Amerika Birleşik Devletlerin de  İtalya’da İspanya’da sağlık hizmetlerinin yetersiz olması  75 yaş üzeri hastaların hastanelere kabul edilmeyişi  ülkelerde ki sağlık hizmetinin yetersiz olduğunu  kanıtlamaktadır. bunun aksine Türkiye üretim noktasında durağanlaşsa da  bazı sağlım ürünleri ve cihazları üretimin de artışa giderek hem dünyanın  sağlık hizmeti için  hemde kendi ekonomisi önemli adımlar atmıştır.

Türkiye’nin solunum cihazı üretimi
Yetişmiş Beyin Gücü’nün Durumu

Dünya ekonomisine koronavirüs etkisi olumsuz yönde olmuş, bir çok ülkede salgın binlerce kişinin hayatını kayıp etmesine sebep olmuştur. Abd de can kayıplarının çokluğundan dolayı  şehirleri leş yiyen hayvanlar sarmaya başlamıştır.  Sağlık çalışanları  sağlık malzemelerinin yetersiz oluşundan şikayetçilerdir. Salgının (pandemi) olumsuz bir etkisi de yetişmiş olan sağlık personelinin hastalık nedeniyle hayatını kayıp etmesi  ülkede yetişmiş beyin gücünü etkilemektedir.

Salgın, Ülkelerin  ekonomik durumlarını etkilemeye devam edecek olup izole durumda  olan halk,  kafe,  ve sosyal alanların kapalı olması  ekonomik para sirkülasyonu durmuş bu nedenle ülkelerde ekonomik tıkanmalara neden olma noktasına gelmiştir. ülke ekonomileri temelinden çatırdamaya başlamış salgın devletleri ekonomik anlamda tedbirler almaya zorlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here