KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

0
320

Koronavirüs yurdumuz gibi dünyada bir çok ülkeyi etkisi altına almıştır.  Ülkemizde salgın normal seyrinde devam ederken sağlık kuruluşlarının tavsiyelerini uygulamalıyız. Salgını en alt seviyeye düşürerek salgını engellemek maksadıyla Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu 14 kuralı uygulamalıyız. Ayrıca risk grubunda olan vatandaşların ise evlerinden çıkmamaları gerekmektedir. zorunlu olmadıkça yaş grubu her ne olursa olsun evden çıkmamak gerekmektedir. Evden çıkıştan eve girene kadar herhangi bir nedenle bu virüsün bulaşması taşıyıcı olarak virüsü risk gruplarına bulaştırmamız  kaçınılmaz olmaktadır. corana virüste uluslararası ilişkilerin nasıl olması gerektiği ile ilgili yazdığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

14 ALTIN KURAL

“Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.”

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemi vurgulanıyor. Yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi “hsgm.saglik.gov.tr” ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi bu süreç için doğru olacağını bakanlık belirtti.

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ VE TEDBİRLERİ

Covid-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerekmektedir.  Belirtiler 37.8’in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü olması halinde koronavirüs ün belirtisi olarak addediliyor. Belirtileri gösteren kişiyle aynı evi paylaşan herkesin de kendisini karantinaya alması hastalığın yayılmasını engelleyecektir. Yalnız yaşıyorsanız ise belirtilerin ortaya çıkışından itibaren 7 gün evde kalmalısınız. Eğer siz veya birlikte yaşadığınız bir kişi bu belirtileri gösterirse, bütün hanenin 14 gün kendilerini izole ederek, belirtilerin gelişip gelişmediğini gözlemesi gerekiyor.

Bu süre içinde evdekilerden biri daha hastalık belirtileri göstermeye başlarsa o zaman 7 gün daha izole olmaları gerekiyor. Daha sonra hastalanan her bir kişi için izolasyon süresi 7 gün daha uzuyor. Hastalık belirtilerini gösteren kişilerin iyi havalandırılmış bir odada kalıp evdeki diğer kişilerden uzak durmalarını uzmanlar tavsiye ediyor.

 

Y.Tolgahan BUDAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here