Pandemi’de Yeni Ekonomik Düzen

0
11
Ekonomi ve Pandemi
Ekonomi ve Pandemi

Pandemi’de yeni ekonomik düzen hızlıca değişmeye başladı firmalar şirketlerde buna ayak uydurmaya çalışıyorlar. 2019’un ikici yarısı ve 2020’nin ilk yarısı bir çok yerel ve uluslararası şirketleri olumsuz etkiledi. Dünya ekonomisi olumsuz yönde etkilenirken 2020 yılının son çeyreğine girerken yeniden virüs’ün etkisini göstermeye başladığını görmekteyiz.

Covid-19, pandemesiyle birlikte dünya ekonomisinde yeni düzen oluşmaya başlamıştır. somut para birimi genel itibariyle  sanal olarak harcanmaya başlanmıştır.  Banka hesaplarımız da ki paralarımıza elimiz değmeden harcama tercih olarak kullanılmaya başlaması bizim için meta değil soyut para birimi kullanılmasını artırmıştır.

Ekonomi Değişiyor

Dünya ekonomisi pandemi süreciyle birlikte farklı bir noktaya doğru evrilmeye başladı, ihtiyaçlar değişti. İnsanlar artık alış-veriş merkezlerine gidip hazır yiyecekler tüketmek yerine kendi evlerinde zaman geçirebilecekleri ürünlere yönelim olmuştur.  Globalleşen dünyada  şirketler ise  pandemi sürecine alışmaya çalışıyorlar. Alışma sürecinde yeni fikirler ve uygulamalar ortaya koyarak şirketin devamlılığını sağlamak istiyorlar.

Dünya Ekonomisi
Dünya Ekonomisi

İnsanlar kendilerin uğraştıracak hayallerinde olan düşüncelere doğru yönelttiler kimileri müzik kimileri resim derken bu tip faaliyetler için gereken temel malzemelerin de satışı arttı. tabi tarımı unutmamak gerek insanlar özüne dönerek tarım ürünleri yetiştirip kendin yetiştir kendin ye düşüncesine yöneldiler.

Pandemi’de Yeni Ekonomik Düzen 

Bazı büyük market ve marketler zinciri artık alışverişleri internet stesi üzerinden sanal ortamdan yürüterek müşterilerinin ayaklarına kadar ürünleri götürmeyi tercih etmişlerdir. Bu fikir aslında yeni bir fikir olmayıp  Pandemi süreciyle daha da önem kazanarak göz ardı edilen bu uygulama günümüzde popüler hale gelmiştir.

eEkonomiye Pandemi Etkisi
eEkonomiye Pandemi Etkisi

Değişen Alış-Veriş Alışkanlıkları

Bir başka değişimde bayanların alışveriş kültüründe olmuştur. Bayanlar genellikle giyim, takı alma alışkanlıkları varken bu süreçte bir anda gıda alımına yönelmişlerdir.  Gıda ve ev ihtiyaçları alışverişinde bazıları abartarak üç dört aylık alışveriş yapanlar bile olmuştur. Ayrıntılı olarak söyleyecek olursak kuru gıdaların satışın da bariz artışlar ortaya çıkmıştır. Dünyada gıda ve temel insani ihtiyaçların yanında konsol oyunları, konsol ve ailecek oynanabilen mantık oyunları satışları artarak rekor seviyeye gelmiştir.

Sonuç olarak dünya da ki insanlar zaman geçirecekleri uğraşlara yönelirken bir yandan da  sağlıklı yaşamanın yollarını aradılar, dünya ekonomisi de bu gereksinimler doğrultusunda şekillendi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here