SERAMİĞİN TARİHİN DE NELER VAR

0
155
SERAMİK NEDİR?

Seramiğin yüksek ısıda pişirilmiş topraktan yapılan çanak, çömlek. Vazo gibi ortak niteliği sahip malzeme anlamına gelmektedir. Toprağın (kil), kaolen ve  suyla şekil alır ve  ateşin harlanmasıyla birlikte yeni bir tat kazanıp zinterleşiyor, (bünyesinde bulunan suyun yoğun ısı basıncıyla beraber yükselip uçarak toprağın arasında oluşan gözenekliğini kaybederek su emişini kaybedip daha sert bir yapıya sahip olması durumuna zinterleşme denmektedir.) Seramik malzemenin fırınlanma aşamasında 920 derece yüksekliğin pişirimlerle zinterleştiriliyor. Oksitlerin karışımıyla oluşan renkler ( Sır) boyaması yapılarak üzerindeki camsı katman oluşturulur ve su geçirme ve gözeneklik özelliğini tamamen kaybediyor. Sır aşamasından sonra 1020 derecelik ısıyla tekrar pişirim yapılır ve camsı bir katman oluşur.

SERAMİĞİN TARİHİNDE NELER VAR

Seramiğin insanlarla tanışması ateşin bulunması ve kullanılmasıyla başlamıştır. Seramik bir zorunluluk yaşam şartları nedeniyle ortaya çıkmış ve günümüze kadar da büyük bir önem taşıyarak gelmiştir. Seramik ilk kez yeni taş döneminde suyu taşımak, muhafaza etmek için kaplar rastlanmıştır.

 

SERAMİKLERE İLK NERELERDE RASTLAMIŞIZ

Birçok kültüre ev sahipliği eden Anadolu’da yapılan birçok arkeolojik kazılarda tarihe ışık tutan seramik eserlere rastlanmaktadır. En eski örnekleri Hacılar, Çatalhöyük, Beyce Sultan, Demirci höyük vb. arkeoloji kazılarında bulunan Seramik kaplardır. Bu kaplar bezemelerinin yanı sıra biçimleri ile de dikkat çekmektedir. M.Ö. 3500 Kalkalitik devir, M.Ö. 2500-1000 Truva, Hitit, M.S. 11 ve 13. Yüzyıllarda Selçuklu, 10. Yüzyılda Anadolu’ya gelen Osmanlılar, Selçuklulardan kalan Seramik kültürünü Sürdürerek 15. Yüzyılda kendi özelliğini oluşturmuş, belli dönemlere damgalarını vurmuş ve hepsi birbirinden güzel örnekler bırakmışlardır.

İlk kaynaklarını Anadolu dışındaki Türk seramiğinden alan Anadolu seramik sanatı, Osmanlı devrinde tamamen kendine özgü bir gelişme göstermiş, tercih edilen, ihraç edilen eserler vererek ilgi görmüştür.  Hokka, kâse, ibrik, sürahi, kadeh, kandil, kupa, gülabtan, buhurdanlık, tütsü kabı vb, tabaklar sert beyaz hamur, sır altı tekniğiyle yapılmıştır.

GÜNÜMÜZE GELEN SERAMİK İSE KULLANIM KOŞULLARI OLARAK GENİŞLEMİŞTİR

Seramik malzeme artık hayatımızın her alanında kullanılan vazgeçemediğimiz aşamalara gelmiştir. İlk çağlarda emaye olarak kullanılan seramik günümüzde emayenin yanı sıra banyo ve lavabolarda yaşam alanlarımızın her yerlerinde bulunmaktadır. Seramik günümüzde yaşamımızın neresinde yer alıyor: sanatta, mimari yapılarda dekorasyon yer ve duvar kaplama duvar pano süsleme ve endüstriyel amaçlı olmanın yanı sıra elektronikten, protez  dişlere, mekanik akşamlara, enerji sektörüne kadar bir çok alanını içinde olmaktadır.

M. Nagihan BUDAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here