Suriye İç Savaşında Göç’ün Sebepleri

0
117
Suriye’de ki Göçün Temelleri

2010 yılında Arap Baharı Hareketinin başlamasıyla birlikte Mısır, Tunus, Libya, gibi ülkelerde mevcut rejim liderleri halk tarafından görevlerinden azledilmiştir. Bazı  Arap ülkelerinde ise halk zor kullanarak  ülke liderlerini koltuklarından indirmiştir. otorite ile halkın karşı karşıya gelmesi Mısır, Tunus, Libya gibi ülkelerde geç de  olsa  halkın başarıya ulaşmasıyla sonlanmıştır.

İç Karışılık İçinde Kalan Siviller

2011 yılında  Suriye de başlayan halk hareketi ile birlikte devlet otoritesi arasında çatışmalara meydana gelmiştir. Devlet gücünün yetersiz olması bu iki mücadele döneminde bölgede kökü geçmişe dayanan bazı terör örgütlerinin güçlenmesine sebep olmuştur.  Böylece bölgede PKK terör örgütü YPG adıyla yeni bir oluşum içerisine girerek suriye toprakları üzerinde bir kürt devleti kurmayı planlamıştır. Diğer yandan ise DEAŞ, Irak ve Şam İslam Devleti adında terör  örgütü  ortaya çıkmıştır.

Göçün Temel Nedenleri

Terör örgütleri kendi varlıklarını sürdürebilmek maksadıyla halka zulüm etmişlerdir. Terör örgütleri yerel halka keyfi uygulamalar yapmışlar, insanları acımasızca öldürmüşler kadınlara tecavüz ederek insan haklarını hiçe saymışlardır.  diğer yandan ise rejim güçleri de halk ile mücadeleci grupları birbirinde ayırma konusunda yanlış bir tutum sergilemesi vatandaşların ülke topraklarını terk etmeye yeterli olmuştur. Suriye’de ki halk göç etmek zorunda kalmış, bazıları ise hiç dönmeyeceği umut yolculuğu olan ölümü doğru göç etmişlerdir.

Avrupa’nın Suriyeli Göçmenlere Yaklaşımı

Suriye den Avrupa’ya göç etmek için yola çıkan göçmenler, Türkiye’den Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmek isterlerken bir çok elim kaza veya kazalar sonuncunda hayatlarından olmaktadırlar. Kimi zaman bir şişme bot ile kimi zaman küçük motorlu balıkçı tekneleriyle umut yolculuğuna çıkmaktadırlar. Sonrasında ise ege denizi ortasında boğularak can veren mülteciler ve onların bu hallerine sadece izleyici kalan Avrupa ülkeleri. Çünkü Avrupa ülkeleri Suriyeli göçmenleri kabul etmediği için Suriyeli göçmenler yasa dışı yollarla Avrupa’ya geçmek istemeleri ölümleri kaçınılmaz hale getirmektedir. Avrupa’da milli gelirin azalarak huzursuzluğun artmasından korkan devlet liderleri Suriyeli göçmenleri ülkelerine kabul etmeyi olumsuz karşılamaktadırlar. BM ve NATO göçmenler konusunda kararlar alsalar da uygulamada yetersiz kalmışlardır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here