Sema SOYKAN
Sema SOYKAN

Tarihin bilinmeyen bilgileri insanlık tarafından her zaman ilgi çekip  merak uyandıran bir konu olmuştur. Tarihin bilinmeyenlerini en iyi şekilde kaleme alan ve bunları okuyucusuna en kısa yoldan kavratan. Ayrıca tarihte yaşanmış ilginç olaylardan günümüze dek gelen atasözlerinin tarihçesine dayanan bir  yazar ve tarih araştırmacısından bahsedeceğim.

Sonun Başlangıcı

Sema SOYKAN” ADSIZ ROMAN (Çerkes Sürgünü ve Soykırımı) kitabında Rusların  yaptığı zulümler ve çerkeslerin nasıl sistematik olarak katledildiği ardına zorunlu olarak tecrit edilerek başka memleketlerde asimile olarak benliklerini kayıp ettikleri ayrıntılı olarak kaleme alınıyor. Bu çalışma sonrasında tarihe olan tutkusundan kopamayan Sema SOYKAN tarihteki ilginç bilgileri araştırmaya devam ediyor. Tarihte kimsenin takılmadığı garip kuralların nasıl ortaya çıktığı , atasözleri deyimlerin kökenlerini nasıl ortaya çıktığını araştırmaya başlıyor.

Bilinmeyen Tarih
Sema SOYKAN
Yazardan Küçük Bir Hikaye

“Lamı cimi yok”
Etimolojik uzantısı daha teferruatlı olsa da kısaca,
Doğu kaynaklarında, sual “lam”, cevap “cim” olarak kullanılıyor. Arapça lam, cim harflerinden geliyor. Suale ve cevaba gerek yok, uzatmayalım anlamında.
Uzatmama kısmı bizi bozar Başlamışken benzer manada
“Kısa kes Aydın havası olsun” olarak kullanılan atasözünün doğrusunu yazmayalım mı?
Oyuna havaya merakımız sayesinde cânım abayı değiştirmişiz hava yapmışız.
ABA; genellikle deve tüyünün dövülerek elde edildiği dikişsiz, kalın kumaş ve bu kumaştan yapılan giysilere bu ad verilir.
(Abayı yakmak, aba altından sopa göstermek, vurun abalıya da buradan türemiştir.)
Aydın abası ise; Aydın yöresinde efelerin giydiği kısa dizleri açık giysi…
Eh malum, aba çok kalın kumaş,
sıcak havada giyimi zor, hareket rahatlığına da engel… Efeler başlayınca kısa giymeye, abasını yüklenen terziye,
“Kısa kes Aydın abası olsun” diye gidermiş.
Abanın kullanımı azaldıkça dilimizde havası kalmış.
Abanız nasıl olursa olsun sizin havanız güzel olsun.
Ama, atasözünde “aba” dursun.

Meyve Veren Ağacı Taşlarlar

Hem Tarihin Bilinmeyen Bilgileri açısından hemde  toplumun faydasına olacak yazılar paylaşıyor. tarihte biz kimiz bize iyilik yapmak isteyip de altında kötülük yatan şeylerin  açıkça dile getirmekten çekinmiyor. geçenlerde doğru bilgiler paylaştığı için bir grubun hedefi haline gelerek Sema SOYKAN’ a linç girişiminde bulundular. bu şahıslar  tarihin ve toplumun zihnini açık tutmak isteyen yazarımızı engellemek istediler. Bilinmesi gerekir ki gerçek yazarlar her ne olursa olsun gün yüzüne çıkar ve her daim hatırlanır. Bu gün kötü niyetli insanlar engellenseler de yazar yarın tekrar ürünlerini topluma sunarlar.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here